W ujęciu wody Bibice S-2 stwierdzono obecność bakterii grupy Coli 


Data aktualizacji: 22.08.2024 r.
KOMUNIKAT NR 1 dla mieszkańców zaopatrywanych w wodę w miejscowości Bibice – dotyczy ulic tj.: Sportowa, Lipowa, Zbożowa, Topolowa, Wrzosowa, Ogrodowa, Kasztanowa, Dworska 1-9 i 2-18; Kościelna 2, Spacerowa 2-10; Rynek 3, Brzozowa 3-15; Wichrowe Wzgórza 1.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie informuje, że w badaniach laboratoryjnych próby wody pobranej w dniu 20.08.2024 r. z ujęcia wody Bibice S-2 stwierdzono obecność bakterii grupy Coli w ilości 3 jtk/100 ml wody (wartość parametryczna 0 jtk/100 ml wody). Analiza laboratoryjna nie wykazała obecności bakterii Escherichia coli i Enterokoków. PPIS w Krakowie wskazuje, że z uwagi na obecność w wodzie ww. mikroorganizmów woda nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294).

W związku z powyższym PPIS w Krakowie ZAWIADAMIA mieszkańców miejscowości Bibice – dotyczy ulic tj.: Sportowa, Lipowa, Zbożowa, Topolowa, Wrzosowa, Ogrodowa, Kasztanowa, Dworska 1-9 i 2-18; Kościelna 2, Spacerowa 2-10; Rynek 3, Brzozowa 3-15; Wichrowe Wzgórza 16 zaopatrywanych w wodę z ujęcia Bibice S-2, że : „Woda w sieci wodociągowej dostarczana wodociągiem publicznym Bibice S-2 do mieszkańców zaopatrywanych w wodę w miejscowości Bibice – dotyczy ulic tj.: Sportowa, Lipowa, Zbożowa, Topolowa, Wrzosowa, Ogrodowa, Kasztanowa, Dworska 1-9 i 2-18; Kościelna 2, Spacerowa 2-10; Rynek 3, Brzozowa 3-15; Wichrowe Wzgórza 16 jest warunkowo przydatna do spożycia przez ludzi.

“Woda do celów konsumpcyjnych tj.: picia, mycia zębów, przygotowywania posiłków i potraw, do mycia i płukania warzyw i owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością, a także kąpieli dzieci do lat 2 oraz osób ze znacznie obniżoną odpornością, może być używana wyłącznie po przegotowaniu (minimum 2 minuty). Nie należy pić wody surowej. Wodę można używać do celów sanitarno-higienicznych”.

Zarządzający wodociągiem został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do wymogów ww. rozporządzenia.
Powyższa informacja obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu w sprawie przydatności wody do spożycia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie
(-) dr n. med. Ewa Wiercińska

Do pobrania: Komunikat (pdf. 159 KB)

źródło: zielonki.pl