Od kilku lat z wielkim niepokojem obserwujemy bardzo intensywną urbanizację Bibic.

Developerzy starają się umieścić jak najwięcej domów (mieszkań) na jak najmniejszej powierzchni. W efekcie powstają ciągi domów zlokalizowane w tak niewielkich odległościach, że przypominają bardziej zabudowę szeregową niż indywidualną.
Taki stan rzeczy powoduje, że nasz rejon zaczyna bardziej przypominać zabudowę miejskich osiedli szeregowych niż tę, której można by się spodziewać na terenie Parku Krajobrazowego.

Dla mieszkańców zarówno tych obecnych jak i tych nowych powoduje to liczne uciążliwości: począwszy od degradacji środowiska poprzez zwiększoną liczbę kominów (kominków) i braku przewiewu pomiędzy domami, poprzez większe korki, hałas i kurz spowodowany ruchem samochodów, a na braku intymności na posesjach, zmniejszeniu wartości obecnych domów, oraz ciągłym uszczuplaniu terenów zielonych skończywszy.
 
Dlatego mamy zamiar zwrócić się do Władz Gminy Zielonki o zmianę Planu Zagospodarowania Przestrzennego w kierunku zmniejszenia poziomu urbanizacji dla części Bibic leżącej na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.
W szczególności:
  • zmianę wskaźnika zabudowy terenu do 15% (szacujemy, że daje to limit około 180m2 pow. użytkowej domu dla 800m2 działki i odpowiednio 270m2 dla 1200m2),
  • wprowadzenie zakazu zabudowy bliźniaczej – na tych samych zasadach jak obecny zakaz zabudowy szeregowej
  • zobowiązania developerów do udostępniania dróg wewnątrz osiedla do przejazdu publicznego, gdy inwestycja jest realizowana pomiędzy drogami publicznymi
 
Pełen tekst Petycji znajduje sie -> tutaj.
 
Petycję zamierzamy przedstawić w ciągu najbliśzych tygodni, po zebraniu odpowiedniej liczby głosów poparcia.
Wszystkich, który chcieliby nas aktywnie wesprzeć prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Aktualizacja: 2017-06-05
Petycja została złożona w Urzędzie Gminy - aktualnie oczekujemy na odpowiedź.

Aktualizacja: 2017-09-04
Otrzymaliśmy informację o przedłużeniu terminu rozpatrzenia sprawy do 30 października 2017.
Aktualizacja: 2017-10-14
Otrzymaliśmy informację o decyzji Rady Gminy Zielonki - niestety odmowną. Należy również przyznać, że jednak wprowadzono inne zmiany mające ograniczyć intensywność zabudowy. Więcej informacji ->tutaj