Izba Regionalna w Bibicach, założona w 1964 roku, jest jednym z pierwszych muzeów wiejskich w Polsce. Początek kolekcji dały przedmioty zebrane w regionie przez założyciela Izby Henryka Banasia w celu zrekonstruowania i zainscenizowania w 1959 roku tradycyjnego wesela krakowskiego. (Poza przedmiotami założyciel Izby zebrał także liczne ośpiewania i przyśpiewki).

W miejscu zwanym Wielkim Dołem, położonym na przedłużeniu ulicy Sportowej, znajduje się zbiorowa mogiła epidemiczna.

Została założona podczas epidemii cholery, która nawiedziła okolicę w 1831 roku. W późniejszych latach także dokonywano tu pochówków. W sumie w Wielkim Dole spoczęło ponad stu mieszkańców Bibic.

Na granicy Michałowic (Komora) i Bibic niegdyś znajdowała się komora celna i posterunki graniczne oddzielające zabór rosyjski od austriackiego. 6 sierpnia 1914 r. o godz. 9.45 żołnierze I Kompanii Kadrowej obalili w tym miejscu słupy graniczne Rosji i Austro-Węgier.


Widok sprzed 1914r w kierunku Krakowa.
Za szlabanem dziś znajdują się już Bibice po prawej i Bosutów po lewej stronie trasy E7.

Fort 45a Bibice – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1895-1897. Autorem projektu był inżynier Emil Gołogórski. Obiekt położony jest między fortem 47a Węgrzce a fortem 45 Zielonki. Bronił międzypola tych dwóch fortów, dodatkowo ryglował dolinę rzeki Bibiczanki. Wejścia do fortu bronił murowany ostróg bramny.


Fort 47a Węgrzce powstał w latach 1892 - 1896.

Wcześniej znajdował się tu fort półstały (drewniano - ziemny) z roku 1887.

Jako jedyny z dużych fortów pancernych w dawnej Galicji, zachował komplet elementów pancernych, zarówno bojowych (artyleryjskie i obserwacyjne wieże pancerne, nisze pancerne dział w tradytorze i kojcach, tarcze strzelnic karabinowych i zamknięcia strzelnic), jak i ochronnych (furta pancerna w koszarach, stalowe okiennice koszar, zamknięcia otworów reflektorów w kojcach); brak części furt wybieżni z III kondygnacji na stropodach.

 

Fort 45 "Zielonki" (Marszowiec) – jeden z fortów wchodzących w skład Twierdzy Kraków.

Powstał w latach 1884-1886. Nie brał udziału w I Wojnie Światowej. W czasie okupacji mieściły się tu magazyny sprzętu wojskowego Wehrmachtu.
W 1999 r. przy wsparciu UE powstał tam ekskluzywny hotel "Twierdza" wraz ze strzelnicą. 


 

  Więcj tutaj.

 

Wyszukaj trasę
    Show the options

Miejsce startu :  or 

Miejsce docelowe :  or 


W 1890r. powstaje pamiątkowa kapliczka.


W 2016r. mieszkańcy Bibic stawiają pamiątkową kapliczkę.