Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tuż przed Festiwalem Młodych w Bibicach 27 lipca przy ul. Lipowej miała miejsce piękna uroczystość. Pielgrzymi z diecezji Eichstätt stacjonujący w Bibicach wraz ze swoim księdzem biskupem Gregorem Maria Hanke zasadzili lipę na wieczną pamiątkę swojego pobytu w miejscowości podczas Światowych Dni Młodzieży, w roku jubileuszowym 850-lecia Bibic.

Historię przypomina Tadeusz Łysek, sołtys Bibic: - W tym miejscu w latach 1892-1914 Bibiczanie modlili się w swojej kaplicy, która w czasie I wojny światowej została zburzona, mieszkańcy zasadzili tam lipę, a na lipie umieścili małą kapliczkę, którą się potem opiekowali. Dość wspomnieć, że i ulicę z tego względu nazwano Lipowa. Nieszczęśliwie w lipę trafił piorun, w roku jubileuszowym postanowiliśmy ustawić tu kamień pochodzący jeszcze z tzw. pierwszego zlodowacenia krakowskiego, a nam nim kapliczkę. Wspólna inicjatywą biskupa bawarskiego i sołectwa Bibice jest, aby na nowo zasadzić lipę i upamiętnić tę historię, Światowe Dni Młodzieży, ale też popatrzeć w przyszłość. 


Kaplicę z 1892 roku zawdzięczali Bibiczanie proboszczowi parafii w Zielonkach Janowi Michalikowi, wówczas Bibice należały do tej parafii. Ksiądz Jan Michalik założył rok później w Bibicach również kółko rolnicze oraz działającą przy nim czytelnię ludową, pierwszą bibliotekę na terenie, który dziś stanowi gminę Zielonki, biblioteka działała do 1914 roku.

Pobyt ok. 300 młodych ludzi z bawarskiej diecezji w Bibicach, w szkole i domach prywatnych został upamiętniony również dzięki upominkom. Ksiądz biskup podarował na ręce księdza proboszcza z Bibic Jana Przybockiego i sołtysa Tadeusza Łyska słynący z uzdrowień olej św. Walburgii, świętej pochowanej w Eichstätt. Diecezja jest nieco starsza od Bibic, bo pochodzi z 741 roku. Do Eichstätt wraz z księdzem biskupem pojedzie lalka Pucheroka, maskotka naszej gminy. Bibiczanie i ich niemieccy goście zaśpiewali dla siebie nawzajem gromadząc się obok młodej lipy.    
Jako chrześcijanie powinniśmy być jak drzewo czyli zakorzenieni w wierze i rosnąć ku niebu i wzrastać w Bogu. I tak jest to drzewo symbolem naszej wspólnoty między Polską a Niemcami, ponieważ jako chrześcijanie razem wzrastamy w tym świecie i w tych regułach, które nam Jezus Chrystus pozostawił w Jego Ewangelii. Specjalnie w Światowe Dni Młodzieży doświadczamy, że narodowości, mentalność stają się mniej ważne, bo najważniejsze jest bycie jednym w Chrystusie jako chrześcijanie, jako uczniowie Jezusa – powiedział ksiądz biskup.













zielonki.pl