Po wejściu w dniu 1 lipca 2012r. ustawy “śmieciowej” jakość tych usług w wielu gminach w całej Polsce w tym w naszej uległa pogorszeniu. Mianowicie pracownicy tych firm często odmawiają odbierania pojemników z prywatnych posesji nawet gdy są one wystawione tuż przy ogrodzeniu czy przy wyznaczonym miejscu z pojemnikami na śmieci.

 

Można o takich przypadkach przeczytać w internecie, np. tu: http://3obieg.pl/taniec-z-kublami-czyli-jak-zmusza-sie-mieszkancow-miast-gmin-wyreczania-smieciarzy-od-ich-obowiazkow http://palukitv.pl/teksty/przestrzen-lokalna/inne/20300-mieszkancy-nie-chca-wystawiac-smieci-przed-posesje.html, http://nidzica.wm.pl/70679,Nie-bede-wystawial-smieci-na-chodnik.html oraz tu: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,14705141,Katowice_zmuszaja_wlascicieli_kamienic_do_dzwigania.html 

Również w naszej gminie sytuacja wyglada podobnie (jak na zmieszczonym powyżej obrazku). Przedstawiciele firmy uważają, że mieszkańcy są zobowiązani wystawić pojemnik w dniu odbioru przed swoją posesję. Takie samo stanowisko prezentuje również Urząd Gminy w Zielonkach. Temat ten nadal jest “gorący”.

Jednak czytamy w UCHWALE NR XXIII/80/2012 RADY GMINY ZIELONKI z dnia 28 grudnia 2012r.:


Czyli odbiór następuje z terenu nieruchomości a nie sprzed posesji (z ulicy).
W dalszej części Uchwały nie ma wzmianki o obowiązku wystawiania odpadów na ulicę.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Prosimy o komentarze.
Czy w ten sposób chcemy "dekorować" nasze otoczenie dwa razy w miesiącu?