fShare
3
Dotyczy: Petycja w sprawie wyhamowania urbanizacji Bibic

fShare
24

Wszyscy, którzy chcą poprzeć naszą inicjatywę, a do tej pory jeszcze nie złożyli podpisu pod Petycją, prosimy o kontakt mailowy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Na pewno odpowiemy i umówimy się w celu złożenia podpisu pod Petycją.


Z uwagi na liczne głosy poparcia oraz oddzew z całych Bibic, rozszerzamy zakres naszego wniosku do całego obszaru naszej miejscowości. 


Mamy nadzieję, że dzięki Waszemu poparciu, obrazki zabetonowanych osiedli w naszej miejscowości nie będą się poszerzać tak jak do tej pory. 
Z naszą Petycją mamy zamiar zwrócić się do Władz Gminy Zielonki o zmianę Planu Zagospodarowania Przestrzennego w kierunku zmniejszenia poziomu urbanizacji Bibic, które w większości leżą na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.
W szczególności:
  • zmianę wskaźnika zabudowy terenu do 15% (szacujemy, że daje to limit około 180m2 pow. użytkowej domu dla 800m2 działki i odpowiednio 270m2 dla 1200m2),
  • wprowadzenie zakazu zabudowy bliźniaczej – na tych samych zasadach jak obecny zakaz zabudowy szeregowej
  • zobowiązania developerów do udostępniania dróg wewnątrz osiedla do przejazdu publicznego, gdy inwestycja jest realizowana pomiędzy drogami publicznymi
 
Pełen tekst Petycji znajduje sie -> tutaj.
fShare
65
Od kilku lat z wielkim niepokojem obserwujemy bardzo intensywną urbanizację Bibic.

Developerzy starają się umieścić jak najwięcej domów (mieszkań) na jak najmniejszej powierzchni. W efekcie powstają ciągi domów zlokalizowane w tak niewielkich odległościach, że przypominają bardziej zabudowę szeregową niż indywidualną.
Taki stan rzeczy powoduje, że nasz rejon zaczyna bardziej przypominać zabudowę miejskich osiedli szeregowych niż tę, której można by się spodziewać na terenie Parku Krajobrazowego.

Dla mieszkańców zarówno tych obecnych jak i tych nowych powoduje to liczne uciążliwości: począwszy od degradacji środowiska poprzez zwiększoną liczbę kominów (kominków) i braku przewiewu pomiędzy domami, poprzez większe korki, hałas i kurz spowodowany ruchem samochodów, a na braku intymności na posesjach, zmniejszeniu wartości obecnych domów, oraz ciągłym uszczuplaniu terenów zielonych skończywszy.
 
Dlatego mamy zamiar zwrócić się do Władz Gminy Zielonki o zmianę Planu Zagospodarowania Przestrzennego w kierunku zmniejszenia poziomu urbanizacji dla części Bibic leżącej na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.
W szczególności:
  • zmianę wskaźnika zabudowy terenu do 15% (szacujemy, że daje to limit około 180m2 pow. użytkowej domu dla 800m2 działki i odpowiednio 270m2 dla 1200m2),
  • wprowadzenie zakazu zabudowy bliźniaczej – na tych samych zasadach jak obecny zakaz zabudowy szeregowej
  • zobowiązania developerów do udostępniania dróg wewnątrz osiedla do przejazdu publicznego, gdy inwestycja jest realizowana pomiędzy drogami publicznymi
 
Pełen tekst Petycji znajduje sie -> tutaj.
 
Petycję zamierzamy przedstawić w ciągu najbliśzych tygodni, po zebraniu odpowiedniej liczby głosów poparcia.
Wszystkich, który chcieliby nas aktywnie wesprzeć prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 


Aktualizacja: 2017-06-05
Petycja została złożona w Urzędzie Gminy - aktualnie oczekujemy na odpowiedź.


fShare
123.stycznia 2017 Sejmik Małopolski jako pierwszy region w Polsce przyjął uchwałę antysmogową.

Od 1 lipca 2017 wprowadza się całkowity zakazu spalania mułów i flotów węglowych w piecach i kominkach na terenie całego województwa małopolskiego.
Również od 1 lipca 2017 w nowych domach będzie można instalować piece na paliwa stałe co najmniej kategorii piątej.
Do końca 2022 roku należy wymienić piece na paliwa stałe na te spełniające wymagania. 
Wyjątkiem będą piece trzeciej i czwatej generacji, dla których ten temrin to 2026 rok.

Gmina Zielonki uruchomiła program wymiany pieców. więcej -> tutaj.

Jednak na razie pod względem zanieczyszczenia powietrza, nasz region wygląda jak na załączonym obrazku:
smog, smog i jeszcze raz smog!
Poniżej - stan zanieczyszczenia powietrza na dzień przyjęcia uchwały antysmogowej.

Aktualny stan powietrza (poziom smogu) również w gminie Zielonki -> http://map.airly.eu/ .


Pocieszeniem nie może być również fakt, że zła jakość powietrza dotyczy całej Polski, a nie tylko naszego regionu.

Więcej na onet.pl -> tutaj.

fShare
8
Na terenie gminy Zielonki rozmieszczanych jest właśnie ponad 40 czujników monitorujących zanieczyszenie szkodliwymi pyłami.

W ramach pierwszego projektu Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki we współpracy z kołem naukowym Bozon (AGH) umieszczono 12 czujników na pięciu budynkach szkół w naszej gminie w: Zielonkach, Bibicach, Korzkwi, Woli Zachariaszowskiej i Owczarach, które mierzą stężenie pyłów PM2.5 w powietrzu.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego oraz Fundacji dla AGH.

Więcej na zielonki.pl 

Aktualne wyniki pomiarów (również w Bibicach) można zobaczyć na stronie: http://map.airly.eu/ 

 
fShare
0
Harmonogram odbioru odpadów komunalnych w Bibicach:

Bibice cz. I: pierwszy i trzeci czwartek miesiąca
(5.01; 19.01; 2.02; 16.02; 2.03; 16.03; 6.04; 20.04; 4.05; 18.05; 1.06; 17.06)
Bibice cz. II: pierwszy i trzeci piątek miesiąca
(7.01; 20.01; 3.02; 17.02; 3.03; 17.03; 7.04; 21.04; 5.05; 19.05; 2.06; 16.06)

Harmonogram odbioru odpadów segregowanych w Bibicach:

Bibice cz. I: pierwszy czwartek miesiąca (5.01; 2.02; 2.03; 6.04; 4.05; 1.06)
Bibice cz. II: pierwszy piątek miesiąca (7.01; 3.02; 3.03; 7.04; 5.05; 2.06)

Daty oznaczone na czerwono oznaczają wywozy odpadów za dni ustawowo wolne od pracy.

Bibice część 1: ulice: Akacjowa, Brzozowa, Bukowa, Bławatkowa, Dworska, Galicyjska, Górzysta, Graniczna, Jagodowa, Jaśminowa, Jurajskie Wzgórze, Kasztanowa, Kościelna, Krakowska, Krótka, Kwiatowa, Kwiaty Polne, Leszczynowa, Leśna, Lipowa, Łąkowa, Mokra, Na Czekaj, Nad Potokiem, Niezapominajek, Ogrodowa, Orzechowa, Parkowa, Rezerwistów, Rynek, Sosnowa, Spacerowa, Sadowa, Sportowa, Szkolna, Słoneczna, Tadeusza Kościuszki, Trzecia Góra, Warszawska, Widokowa, Wierzbowa, Wiśniowa, Wrzosowa, Zagaje, Zarzecze, Zbożowa, Zielona,Źródlana

Bibice część 2: ulice: Królewska, Wichrowe Wzgórza

Pełna informacja znajduje się tutaj.
fShare
0więcej na http://www.naszpowiatkrakowski.pl

fShare
0
Władze portu lotniczego Krakow Airport zdecydowały, że powstanie nowa droga startowa dla samolotów. - Bez nowego pasa startowego Balice nie mają szans na rozwój. Decyzja o jego budowie jest ważna nie tylko dla lotniska, ale dla całej Małopolski - przekonuje minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
 
Zgromadzenie Wspólników Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice zatwierdziło plan inwestycyjny do roku 2023. Jego najważniejszym elementem jest budowa nowego pasa startowego. Koszt inwestycji to 250 mln zł. 
Oficjalnie pod uwagę brane są dwa warianty usytuowania drogi startów i lądowań. Pierwszy zakłada odchylenie nowego pasa w stosunku do obecnego o 17 stopni. Drugi - tylko o 4 stopnie. I to ten jest wskazywany przez zarząd lotniska jako preferowany. 
 
 
Plany lotniska wzbudziły jednak kontrowersje. Według części osób, w tym wójta Zabierzowa Elżbiety Burtan, lepiej by było wyremontować istniejący pas niż budować nowy. Władze portu lotniczego przekonują, że przebudowa istniejącego pasa nie dość, że nie byłaby znacząco tańsza, to wiązałaby się z zamknięciem na jeden sezon lotniska.
 

Powyżej schemat przewidywanych nowych tras podejścia do lądowania
 
fShare
1
Opis szlaków rowerowych znajdziesz tutaj.

Mapa - schemat

fShare
1
  • 20141230_141654
  • 20141230_141706
  • 20141230_142400